Nestornovatelný rate, jak používat a zvýšit zisky
- Co je storno, jaká je jeho aktuální a přesná výše?
- Jak a kde si zjistím, že mám storno?
- Last-minute
- Cena: proč je jinde nižší?
- Shrnutí a závěr.
V minulém článku jsme si popsali, hlavní charakteristiky nestornovatelného – „non ref“ – ratu. Seznámili jsme se také s jeho hlavními výhodami, jak z pohledu zákazníka hledajícího ubytování, tak i ze strany nás, kdo ubytovací služby nabízíme.
V článku nacházejícím si řekneme něco o tom, jak s „non ref ratem“ pracovat, jak si ho přesně nastavit, aby pracoval pro nás zároveň ani jakkoli neodrazoval naše potenciální klienty. Zaměříme se také na to, jak si ověříme aktuální a přesnou výši našeho storna.
Co je storno, jaká je jeho aktuální a přesná výše?
Začneme však tím, co je pro hospodaření jakéhokoli ubytovacího zařízení naprosto zásadní a to stornem. Právě to významně ovlivňuje poměr mezi zisky a výdaji v průběhu každého roku, ať už v sezóně, či mimo ni.
Storno je ubytování, které si klient zarezervuje a pak svou objednávku zruší. Nerozumí se tím to, že klient nedorazí, i když ho mezi storna můžeme započítat také. Kdo si objedná ubytování na bookingu a pak ho zruší, na vašem pracovišti se to projeví tak, že vám přijde email z booking.com s objednávkou a vy si ho zapíšete, ale o deset minut později přijde email od booking.com, že je to zrušené a vy to zase přepisujete, pokud nemáte recepční software. Ten by to dělal za vás, ale skutečný problém by to neodstranilo.
Jak a kde si zjistím, že mám storno?
Máte Booking? Pokud ano, pak je to velice jednoduché. Pokud Booking používáte, pak se přihlašte do extranetu v něm a vlevo uvidíte statistiky a v ní také storna. A při výrazně vyšších cenách, než je v dané lokalitě bežné to vypadá takto: až 60% storen. A to už je velký problém.
Last-minute
Proč způsobuje hotelu škodu? Storna a jejich původ není vůbec komplikovaný. Zhruba 10% vzniká, protože se dochází k úrazům, nehodám, atd. Ale ostatní zrušené rezervace se objevují, protože lidé stornují své pobyty kvůli ceně. Kdo by chtěl platit více, pokud je cena jinde nižší?
Cena: proč je jinde nižší?
To je zase zcela logické. Pokud je ve městě sto hotelů a každému nepřijede 10% lidí objeví na poslední chvíli spousta volných ubytovacích kapacit. Dobrý hoteliér vždy počítá své zisky dlouhodobě tedy v horizontu měsíců či celých roků. Neprodat tedy pokoj a nechat ho volný, je vždy špatný business.
Vše můžeme přirovnat k ovoci, které vám – jako obchodníkovi – v obchodě hnije a nepřináší tedy jakýkoli zisk jen výdaje (pracovní síly, energie, nájmy apod). Chce-li obchodník prodat napůl shnilé ovoce, musí jít s cenou radikálně dolů, aby aspoň část sortimentu vyprodal.
Je potřeba si uvědomit, že tu rozhodně nejde o malé částky. Pokud máme k dispozici 30 volných nocí a prodáme je za 15 euro činí možný příjem 450 euro měsíčně. Pokud je to však už v celém roce, vychází nám 5400 Euro, tedy 146 000 Kč a to může zaplatit spousta věcí. Tedy důvod, proč omezit storna a předejít tak last-minute prodeji za nízké ceny, je jasný.
Níže uvedený výčet jak z pohledu klienta (turisty) a nás, hoteliérů, názorně shrnuje hlavní aspekty (ne)používání nestornovatelného ratu.
Turista
- měl jistotu
- nakonec i super poměr cena/výkon
- způsobil škodu hotelu, kde stornoval pobyt, který je pak nucen prodávat v last-minute
Hoteliér
- má storna okolo 30 %, pokud nepoužívá nestornovatelný rate
- prodává v last-minute
- má spoustu práce na víc
- hodně kapacit nestihne doprodat – výrazně snížené příjmy
Pokud Vás pro – přinejmenším – zvážení zavedení nestornovatelného ratu nedovedou ani tyto argumenty, pak vás čeká mnoho zcela zbytečných problémů jako výkyvy v „cash-flow“ apod. Víme už, že se jim můžeme vyhnout.
Rada pro všechny hoteliéry: pokud se vám nebudou dít storna a nebude muset docházet k last-minute prodeji, nebudete si navzájem snižovat ceny v last-minute a všichni na tom budete lépe. A to nejlepší nakonec – budete prodávat za vyšší ceny.
Author: Zdeněk Slovák