Fotografie jako brána do vašeho penziónu – jak ji otevřít návštěvníkům
- Vše od vybavení jednotlivých apartmánu po prodejní kanály je zajištěno.
- Jak své ubytovací zařízení prezentovat vůči okolnímu světu?
- Nač se musí zaměřit samotný fotograf?
- Shrnutí na závěr
Penzión, který vlastníte, si stojí celkem dobře, hosté jsou s úrovní služeb spokojeni, avšak často se vám vkrádá pocit, že tržby skutečně stagnují a návštěvníků mohlo přicházet podstatně více. Postarali jste se už o to, abyste měli všechny apartmány v perfektním stavu – a že to stálo mnoho tak cenného času a prostředků. Siesta zajistila, aby vás potenciální klienti vůbec našli a přinejmenším Vám pomohla vyrovnat mimosezónní výpadky v tržbách.
Jenže co fotografie? Díky minulému článku už dobře víme, že právě průměrné či nevydařené snímky vás mohou doslova „zazdít“, přestože vše ostatní je v naprostém pořádku.
Jak své ubytovací zařízení prezentovat vůči okolnímu světu?
V první řadě si musíme ujasnit, v jaké destinaci se nacházíme a zda chceme služby penziónu představovat v souladu s danou lokalitou. Příklad: provozujeme penzión v malém historickém městě, kam turisté přijíždějí zpravidla pro to, aby nasáli jedinečnou atmosféru a do detailu si prohlédli všechny zde situované památky. Odpovídá jak fasáda tak i vybavení vašeho ubytovacího zařízení právě této nostalgické náladě? Investovali jste už mnoho do nábytku, ze kterého dýchá duch starých časů? Pak bude nutné, aby také vaše fotografie nesly zřetelně a na první pohled právě toto poselství.
A naopak: pokud však nabízíme ubytovací služby v moderním až minimalistickém duchu, musí být vše podřízeno tomu, aby výběr záběrů z daného penziónu svým stylem do detailu odpovídal.
Nač se musí zaměřit samotný fotograf?
Nyní přejděme k tomu, co by rozhodně neměl přehlížet samotný fotograf. Přepokládejme, že otázky jako správná expozice a práce s hloubkou ostrosti náš fotograf zvládá. Zaměřit bych se chtěl především na kompozici a s ní úzce spojenou volbou objektivu. Případný divák v prvních zlomcích sekundy vnímá právě rozložení jednotlivých objektů v záběru a pak také celkovou atmosféru, kterou snímek vyzařuje. Pokud je v těchto aspektech něco v nepořádku, divák si odnáší spíše nepříjemné pocity a my už dobře víme, že tohoto v žádném případě dosáhnout nechceme.
Jak se případných problémů vyvarovat? Výběr fotografií by měl kombinovat záběry větších či širších celků a bližších detailů, o nichž jsme už psal ve článku předchozím. Ať už jde o celek či detail, musí být ze snímku na první pohled patrné, co je centrálním bodem (nebo několika body), na který se má divák zaměřit. Pohled pozorovatele zpravidla jakoby klouže po určitých úsečkách, které na sebe navazují a fotografii obvykle „čteme“ zleva doprava jako text v knize.
Nadmíru důležitá je také volba správného objektivu, který nám určí nejen tak důležitou šíři záběru, nýbrž i celkovou perspektivu. Objektivy zvané široké s ohniskovou délkou pod cca 30 mm (při ekvivalentu kinofilmu) jakoby nafukují prostor. Cokoli umístěné v popředí bývá nepoměrně zvětšeno oproti všemu, co bylo umístěno do pozadí snímku. Ke všemu se ještě přidává zkreslení, kdy se z rovných linií stávají tu více a jindy méně zakřivené oblouky. Prakticky jakýkoli objektiv tímto trpí. Při postprodukci se však s tímto dá velice úspěšně bojovat. A vy jako zákazník fotografa, budete brzy schopen odhalit právě tyto nedostatky.
Jak tedy může vypadat nepodařená fotografie, s výrazně deformovanou perspektivou a sférickým zkreslením? Například takto:
Poznali byste na takto zkreslené fotografii nějaký ze svých apartmánů? Vybrané záběry jsou samozřejmě silně nadsazeny, aby upozornily na to, vůči čemu byste měli být při hodnocení svých fotografií pozorní. Problémem je, že i na poměrně mírné zkreslení podobného typu jsou lidé nadmíru citliví. Proto byste si ho měli všímat i vy a to ve vašem nejlepším zájmu. Chcete přece, aby vám fotografie pomohly prodat co nejvíce pokojů, nebo se mýlím?
Důležité je nezapomenout na zásadní věc: příliš široký záběr, třebaže i bez jakýchkoli výše uvedených problémů, nemusí diváka zaujmout, protože se v něm těžko hledá ústřední prvek celého obrazu či sdělení. I my při „čtení“ jakéhokoli obrazu postupujeme od větších celků k detailům. Proto je tak důležité, abychom se na cestě neztratili ještě před cílem.
Jakákoli dobrá reklama totiž musí obsahovat jasné a jednoduše srozumitelné poselství. Naše by mohlo znít asi takto: přijeďte právě k nám! Vidíte přece, jak pěkné a útulné pokoje nabízíme.
A neměli bychom ovšem zapomenout na to, co jsme probírali ve článku minulém. Jen perfektně připravené apartmány mohou otevřít dveře fotografovi. Nechceme si přece vše zkomplikovat hned na samotném začátku, že?
Kdy přijede fotograf? Máte už domluvený přesný první termín?
Shrnutí na závěr
Řekli jsme si něco více o tom, nač je nutné se zaměřit u přípravy a pořizování výběru fotografií vašeho penziónu. Víme už, čeho se musí vyvarovat samotný fotograf a nač byste měli být citliví vy při hodnocení pořízených fotografií. Nic už tedy nestojí v cestě tomu, abyste se mohli vůči světu prezentovat skrze skvělý výběr snímků, které vám jistě brzy pomohou přilákat mnoho nových zákazníků!