Nestornovatelný rate – podmínky rezervace
- Zarezervovaný pobyt se už nestihl prodat.
- Co přesně znamená „nestornovatelný rate“?
- Jak se tento problém konkrétně dotýká penziónů?
- Kdo je váš klient?
- Jaké hlavní výhody „non ref rate“ nabízí?
Stalo se vám, že někdo stornoval pobyt a že jste tento pokoj v tomto datu již neprodal? Jistě Vás tedy napadlo, jak se tomu napříště vyhnout, nebo alespoň omezit na nejmenší míru.
Nejprve si ukážeme, co přesně znamená pojem nestornovatelný rate (non refundable rate). Tento se týká možnosti předplatit si s předstihem ubytování v přesně daný termín bez možnosti vrácení platby, pokud by došlo ke zrušení rezervace klientem. Bonusem bývá podstatně nižší cena, než v případě běžného typu rezervace pobytu.
„Non-ref rate“ nabízí na první pohled výrazně nižší cenu za pokoj, ale platí se za pokoj přesně v okamžiku vytvoření rezervace. Při jejím zrušení většinou celá částka propadá; zde samozřejmě záleží na konkrétních storno podmínkách daného prodejního kanálu. Zákazník ušetří peníze, ale vzdá se tím komfortu a služby bezplatného (anebo mírně zpoplatněného) zrušení rezervace.
Jak se tento problém konkrétně dotýká hotelů?
Je to jednoduché: většina hoteliérů používá stornovatelné podmínky rezervace.Klient – turista může rezervaci svého pobytu jistou dobu před příjezdem zrušit, aniž by musel platit jakoukoliv pokutu. Je to v podstatě služba, kterou používá například Hotel Hilton. Problémem je, že tuto službu si mohou dovolit jen nejluxusnější z hotelů, protože jejich klientela nehledá nejlevnější pobyty, ale – právě naopak – využívají služeb jen a pouze těch nejlepších či spíše nejdražších. Ale do drtivé většiny ostatních hotelů a penziónů jezdí zcela jiná klientela. A právě na ni se zaměřujeme my.
Kdo je Váš klient?
Klient hotelu objednává ubytování dostatečně dopředu také proto, aby měl jistotu, že pokud přijedou do České Republiky nebo konkrétně přímo do Českého Krumlova „na vodu“, budou mít nakonec kde spát. Každý klient samozřejmě ví, že existuje také cena nákupu v „Last- minute“. Ta je zpravidla vůbec nejnižší. Avšak nikde není a nemůže být garantováno, že se taková možnosti objeví.
Klient určitou jistotu má, ubytování je zajištěno, ale čtrnáct dní dopředu se začínají objevovat ceny last-minute. A pokud je ta cena skutečně lákavá, tak klient zruší rezervaci tam, kde si apartmán zarezervoval původně – u Vás v hotelu – a ubytuje se nakonec úplně jinde. Vám vzniká storno a je nutné prodávat v last-minute s minimální marží a možná dokonce ztrátou. Klient je spokojen, protože našel lepší cenu a srovnatelnou kvalitu. Hlavní charakteristikou současného klienta je racionální myšlení – zajímá se o poměr kvalita/cena. Dle průzkumů se takto chová naprostá většina lidí používajících prodejní kanály – Booking, Expedia , Airbnb a HRS.
Jaké hlavní výhody „non ref rate“ nabízí?
Nyní přejdeme k tomu, co Vás jistě zajímá nejvíce a to, jaké hlavní výhody nestornovatelný rate přináší penziónům. Ten kdo pročetl text výše, si už jistě domyslel, že pro penzión zásadní výhodou je výrazný pokles storen a následného prodeje ubytovacích kapacit s minimální marží a tedy profitem. V důsledku zde může dojít k tomu, že jsou obě strany tedy jak klient, tak i poskytovatel služeb (majitel např. penziónu) spokojeny. A to je pochopitelně konečným cílem.
Popsali jsem si, oč přesně jde u nestornovatelného ratu a jaké hlavní výhody nabízí. Ve článku příštím si do detailu a na příkladech vysvětlíme, kolika storen se můžete vyvarovat, jak s non ref ratem pracovat a jak ho nastavit a za jakých podmínek používat.
Author: Zdeněk Slovák